Jak wybrac drzwi do domu

Wybór drzwi wewnętrznych do domu (poradnik)

Wybór drzwi wewnętrznych to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Jeśli chcemy zamontować drzwi, którymi będziemy mogli się cieszyć wiele lat to budżet na ten cel pochłonie dość znaczną kwotę, z tego, co przeznaczyliśmy na budowę czy remont naszego mieszkania. W związku z tym chcielibyśmy przybliżyć Państwu kilka informacji na ten temat i opisać kilka popularnych produktów, które możemy znaleźć na rynku.

Naszym skromnym zdaniem wybór drzwi nie powinien być podyktowany tylko i wyłącznie ich wyglądem – choć trzeba przyznać, że dla wielu osób decydujące będzie właśnie ta cecha. Ważna jest także budowa drzwi, materiały, z których zostały wykonane, a także ich przeznaczenie. Nie będziemy także ukrywali, z racji tego, ze sami zajmujemy się produkcją i sprzedażą drzwi drewnianych, iż w każdym stylowym i praktycznie urządzonym wnętrzu znaleźć powinny się tylko i wyłącznie drzwi wykonane w 100% z naturalnego drewna J Być może nie jest to opinia w pełni obiektywna ale na pewno znajdzie się wiele osób, które potwierdza tą tezę, w szczególności wśród miłośników wnętrz z elementami z naturalnego drewna, egzotycznego czy naszego krajowego.

Zakup drzwi należy zaplanować już we wstępnych fazach budowy/remontu naszego mieszkania. Szczególnie, jeśli ich zakup planujemy u jednego z „masowych” producentów, gdzie wyróżnia się przeważnie tylko kilka wariantów i rozmiarów. Natomiast w przypadku zlecenia wykonania naszych drzwi w wyspecjalizowanym zakładzie stolarskim, ograniczać może nas tylko nasza własna wyobraźnia.

Przeznaczenie drzwi

Innych drzwi potrzebujemy do pomieszczeń gospodarczych, np. garaż, kotłownia czy pralnia, innych do mieszkalnych, jak łazienka, sypialnia czy salon, czy też  zakamarków gdzie mamy ograniczoną ilość światła dziennego. W tym ostatnim przypadku warto wspomnieć o drzwiach wykonanych całkowicie ze szkła czy też z bardzo dużymi przeszkleniami. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na rodzaj szkła użytego do budowy takich drzwi. Przeszklenia tego typu bezwzględnie powinny zostać wykonane z tzw. bezpiecznej szyby, która w przypadku rozbicia chroni ludzi przed poważnymi obrażeniami. Do jej budowy przeważnie stosuje się szkło hartowane (rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach, np. szyby w samochodach), laminowane (dwie tafle szkła z folia pomiędzy nimi), klejone żywicą lub zbrojone siatką z drutu (po rozbiciu szyby te nadal stanowią jeden element). Dla mniejszych przeszkleń także zaleca się użycie bezpiecznej szyby, aczkolwiek wśród wielu producentów nie jest to regułą, ze względu na wyższe koszty użycia tego materiału. Oczywiście możemy także zastosować „przeszklenia” wykonane z pvc… ale czy w stylowym wnętrzu aby na pewno wypada…

Drzwi możemy sklasyfikować także ze względu na budowę i materiał z którego zostały wykonane. W takim wypadku wyróżniamy kila podstawowych grup:

- Plaster miodu. Najtańsza i zarazem najmniej odporna na uszkodzenia konstrukcja. Plaster miodu to w odpowiedni sposób uformowany wkład ze zwykłej tektury, który stabilizuje sześciokątną konstrukcję. Wykonane w ten sposób drzwi cechują się wyjątkowo niską wagą, a ich podstawową zaletą jest cena – bardzo niska. I w zasadzie to tylko tyle. Drzwi wykonane w tej technologii nie zapewniają odpowiedniego wygłuszenia i nie są zbyt trwałe. W przypadku drzwi wypełnianych „plastrem miodu” raczej nie spotkamy modeli pokrytych naturalną okleiną, aczkolwiek bywały i takie przypadki...

Drzwi wewnętrzne, przekrój budowy drzwi wewnętrznych

                       

- Skrzydła ramowe i płycinowe. Możemy wyróżnić skrzydła o konstrukcji ramowej, płycinowe i płytowe. Skrzydło ramowe składa się z kilku wzdłużnych i poprzecznych elementów. Elementy te są wykonane przeważnie z płyty wiórowej pełnej - producenci, w celu obniżenia kosztów produkcji drzwi często stosują wypełnienie płytą wiórową „otworowaną”, drewna klejonego, płyty MDF lub HDF. Wypełnienie takich drzwi stanowi przeważnie szyba, ewentualnie płyta MDF. W tym wypadku musimy się liczyć ze znacznie wyższą ceną, jednak drzwi wykonane w tej technologii będą znacznie trwalsze i w znacznie większym stopniu wytłumią wszelkie hałasy.  Dzrwi tego typu zwykle okleja się okładzinami drewnopodobnymi, laminatem, fornirem lub maluje farbami kryjącymi na dowolny kolor. Zazwyczaj standardowym kolorem jest biały, natomiast za inne kolory sprzedawcy życzą sobie dopłatę.

 

 Drzwi wewnętrzne, przekrój budowy drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne, przekrój budowy drzwi wewnętrznych

 

- Drzwi drewniane. Ramiak drzwi jak i wypełnienie wykonane są z drewna, przeważnie z litego drewna klejonego warstwowo, co zapobiega paczeniu się takich drzwi. Drewno to materiał stosowany od wieków, który w obecnych czasach powoli staje się luksusem, na który nie każdego stać.

Skrzydło drzwiowe i ościeżnica produkuje się zazwyczaj z takich samych materiałów. Spotyka się jeszcze ościeżnice stalowe, przeważnie w starszym budownictwie ale są coraz rzadziej stosowane, a jeśli już to zazwyczaj do drzwi montowanych do kotłowni, pomieszczeń gospodarczych, komórek itp. Natomiast same ościeżnice możemy podzielić na trzy podstawowe typy.

Ościeżnica stała

Ościeżnica stała jest zazwyczaj wykonana z MDF-u (płyty pilśniowej). Lub litego drewna klejonego. Zakłada się ją w otworze i montuje wykończenia - listwą opaskową z jednej strony, a drugiej np. ćwierćwałek, który zamaskuje połączenie ze ścianą. Ościeżnice mogą występować w wielu rozmiarach i kolorach. Za standardowy rozmiar tego typy ościeżnicy przyjmuje się ramę o grubości 10-12 cm montowaną w otworze drzwiowym o szerokości 80 lub 90 cm. W budownictwie mieszkaniowym nie stosuje się już popularnych dawniej otworów o szerokości 70 cm i mniejszej.  Ten typ ościeżnic wstawia się najczęściej miedzy dwie równoległe ściany, tam gdzie nie ma możliwości „objęcia” muru lub w przypadku, gdy chcemy trochę zaoszczędzić. Ościeżnice takie raczej rzadko wyposażone są w uszczelkę.

Ościeżnice regulowane

Nowocześniejszym rozwiązaniem, które coraz częściej zastępuje wychodzące z użycia ościeżnice stałe jest ościeżnica regulowana. Ma ona stałe opaski z jednej strony i regulowane z drugiej, które mają za zadanie „objąć” ścianę. Futryna regulowana jest łatwiejsza w montażu i wygląda znacznie lepiej, ozdabiając nasze wnętrza. Wykonana jest przeważnie z MDF-u. Najczęściej spotykanym rodzajem są ościeżnice o stopniu regulacji w granicach od 8 do 24 cm,a u niektórych producentów nawet do 50 cm, przy czym im szerszy zakres regulacji futryny tym wyższa cena, która niejednokrotnie może przewyższać wartością same skrzydło.

ościeżnica regulowanaOścieżnice „pod wymiar”

Zamawiając drzwi w wyspecjalizowanym zakładzie możemy zamówić futrynę przygotowana dokładnie pod wymiar naszego muru razem z odpowiednimi listwami maskującymi, które w odpowiedni sposób zamontowane zakryją miejsce łączenia drzwi ze ścianą i nadadzą naszemu wnętrzu niepowtarzalny charakter.  Jest to zdecydowanie polecane przez nas rozwiązanie, które przeważnie jest tańsze od montażu ościeżnicy regulowanej a jednocześnie pozostawia znacznie większe pole manewru w aranżacji naszego wnętrza. Ponadto, opaski użyte jako maskownice futryn mogą być z powodzeniem użyte jako listwa przypodłogowa, tworząc w ten sposób harmonijną całość z naszymi drzwiami.  Ponadto, nasza futryna w takim wypadku to będzie „kawał” solidnej, drewnianej konstrukcji J

Obecnie coraz częściej możemy spotkać, przeważnie w dużych marketach budowlanych, drzwi drewniane - sosnowe tzw. surowe. Drzwi wymagają zabezpieczenia odpowiednimi środkami, farbami lakierami, a także oszklenia itp. we własnym zakresie, co wcale nie jest łatwe ani tanie. Wysokiej jakości farby i lakiery są bardzo drogie i nie gwarantują prawidłowego zabezpieczania drzwi w przypadku niezbyt fachowo wykonanej pracy. W związku z tym nie polecamy tego rozwiązania, jest to zazwyczaj wersja wykonana w sposób bardzo „ekonomiczny”, który tani okazuje się tylko dla producenta takich drzwi. Drzwi wykonane są zazwyczaj z większych elementów drewna sosnowego – „obheblowanych, dość cienkich desek”, z niezbyt dokładnie wysuszonego drewna. Drzwi paczą się i odkształcają, nie mam mowy o dopasowaniu jakiejkolwiek uszczelki, zazwyczaj w ogóle wielkim problemem staje się dopasowanie takich drzwi do otworu. A z biegiem czasu sytuacja tylko się pogarsza, ostatecznie prowadząc do konieczności ich wymiany. W związku z tym, po niezbyt długim okresie eksploatacji, wysokich kosztach robocizny w przypadku konieczności wymiany drzwi (montaż/demontaż) może okazać się, że oszczędności, które uzyskaliśmy w ten sposób były tylko pozorne…

Jeśli drzwi drewniane – to z jakiego drewna.

W naszych warunkach najbardziej popularnym i dostępnym materiałem na drzwi jest drewno sosnowe - także najtańszym. Drzwi wykonane nawet z drewna, teoretycznie najsłabszego – sosnowego, przy odpowiedniej technologii ich klejenia i zabezpieczeniu, dodatkowo pokryte fornirem lub obłogiem z innego, twardszego drewna – np. dębowym, będą w zasadzie „wieczne”. W związku z tym inwestycję w drzwi wykonane w całości z dębu, jesionu drewna egzotycznego (np. merbau) itp. polecamy tylko wyjątkowo wymagającym i zamożnym klientom.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe. Drzwi standardowe mają przylgę (wrąb, schodek), która zachodzi na ościeżnicę. Natomiast drzwi bezprzylgowe są proste - mają krawędź pozbawioną "schodka" i całe chowają się w ościeżnicy, tworząc z nią jedną, równą płaszczyznę. Drzwi przylgowe mają pionowe wycięcia na krawędziach skrzydeł, które zwiększają powierzchnię przylegania skrzydła do ościeżnicy. Przeważnie w miejscach łaczenia się drzwi z ościeżnicą stosuje się uszczelki. Drzwi „przylgowe” w znacznie lepszym stopniu wygłuszają pomieszczenie, w którym są zamontowane. Dzrwi bezprzylgowych mają kilka ograniczeń, w związku z tym nie nie wszędzie spełnią wszystkie wymagane od drzwi funkcje, jednak zwolennicy takich rozwiązań twierdza, iż takie drzwi wyglądają lepiej i podnoszą walory estetyczne wnętrza. Nasza firma oczywiście wykona także takie drzwi. Temat drzwi bezprzylgowych, chowanych zawiasów oraz zamków magnetycznych postaramy się Państwu przybliżyć w kolejnym artykule.

Znając zalety i wady konkretnych sposobów wypełnień,  łatwiej będzie nam wybrać odpowiednie drzwi. Od nas też zależy, czy wybierzemy niższą cenę, czy postawimy na większą trwałość, izolacyjność akustyczną i piękny wygląd.

Nasza firma na każdym etapie Państw remontu/budowy służy Państwu doradztwem i pomocą w wyborze drzwi. Wycena drzwi jest bezpłatna i możliwa w trybie „online” po przesłaniu nam kilku niezbędnych informacji.

Nasze drzwi wykonane są z drewna klejonego warstwowo, co zapobiega ich wypaczaniu i odkształcaniu, ponadto w celu ukrycia widocznych łączeń drewna a także dla lepszego zabezpieczenia drzwi przed czynnikami zewnętrznymi pokrywamy drzwi warstwą naturalnego forniru lub obłogu. Wykonane w ten sposób drewniane drzwi cechują się wyjątkową trwałością i estetyką. Ponadto, wykonywane są na Państwa indywidualne zamówienie, a przy tym nie zrujnują domowego budżetu J

 

 Serdecznie zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl